9 września o godz. 9.09 obchodzimy #ŚwiatowyDzieńFAS
FAS to anglojęzyczny skrót (Fetal Alcohol Syndrome) nazwy zaburzeń w rozwoju występujących u dzieci matek pijących alkohol w ciąży – Płodowy Zespół Alkoholowy
Co oznaczają 9.09 9:09?
9 to symbol ciąży. Ustanowienie takiego dnia ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu w ciąży. Z taką ideą wystąpili rodzice niepełnosprawnych dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym, aby zwrócić uwagę na problem FAS na świecie. Pierwszy Międzynarodowy Dzień FAS odbył się 9 września 1999 roku o godz. 9.09 w Auckland w Nowej Zelandii.
Jaki wpływ ma alkohol na dziecko rozwijające się w łonie matki?
Alkohol wchłania się do krwiobiegu matki i już po ok. 40 minutach jego poziom u matki i u nienarodzonego dziecka jest taki sam. W efekcie u dziecka może rozwinąć się szereg wad, opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, zaburzenia psychologiczne.
Skutkiem działania alkoholu na rozwijający się płód może być poronienie, urodzenie martwego dziecka, przedwczesny poród, płodowy zespół alkoholowy – FAS oraz inne zaburzenia poalkoholowe.
Jaka ilość alkoholu zagraża dziecku?
Każda! Nie ma badań dotyczących tzw. „bezpiecznej” dawki alkoholu. Alkohol traktuje się jako czynnik teratogenny – czyli czynnik pochodzący ze środowiska zewnętrznego, działający na organizm w okresie jego rozwoju płodowego, który wywołuje wady wrodzone.
FAS w liczbach
Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ok. 30% (!!) polskich kobiet pije alkohol w czasie ciąży narażając siebie i swoje dziecko na niebezpieczeństwo. Szacuje się, że w Polsce rodzi się 3 dzieci z pełnoobjawowym FAS na 1000 żywo urodzonych. Dzieci z mniej nasilonymi uszkodzeniami poalkoholowymi jest znacznie więcej.
Czy z FAS się wyrasta?
FAS jest nieuleczalny. Ale jest to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć stosując abstynencję w ciąży.